Czy straszyk straszy? – czyli o bezkręgowcach

Podczas spotkanie dzieci będą miały okazję oglądać z bliska, głaskać/dotykać/brać na ręce:
patyczaki niebieskie, straszyki australijskie, afrykańskie krocionogi olbrzymie, ślimaki afrykańskie achatiny, liśćce. Przybliżymy ciekawy świat bezkręgowców. Dzieci przekonają się czy patyczak podobny jest do patyka, czy straszyk straszy oraz czy liściec lubi jeść liście. Pokażemy także to czego nie widać „gołym okiem”, ale można zaobserwować pod mikroskopem (zajęcia z mikroskopem dla dzieci w wieku szkolnym).

Świat gadów i endemiczny Madagaskar

Podczas spotkania dzieci będą miały okazję oglądać z bliska, głaskać/dotykać:
węża pytona królewskiego, jaszczurki: agamę brodatą, gekona lamparciego i kameleona oraz gościa specjalnego tenreka mniejszego z Madagaskaru. Przekonają się czy wąż jest zimny i śliski, która jaszczurka może odrzucić ogon, czy kłująca jest broda agamy brodatej oraz kiedy kameleon zmienia kolor… To tylko przykładowe ciekawostki, o których opowiemy i pokażemy. Dzieci poznają w praktyce znaczenie słów: stało i zmiennocieplność. O prezentowanych zwierzętach, ich zachowaniu, występowaniu, budowie, przystosowaniu opowiemy w ciekawy i przystępny sposób.

Madagaskar … kraj recyklingu, plecionek i kameleonów

Czapka z puszek, pająk z kapsli? To nie wszystko… zobaczycie co jeszcze można zrobić z puszek, opon czy żarówek. Pokaże wam oryginalne pamiątki z podróży na Madagaskar, robione przez miejscową ludność- Malgaszy. Na Madagaskarze pojęcie
„recykling” wpisane jest w codzienne życie Malgaszy i nabiera dla nas, Europejczyków nowego wymiaru i znaczenia – to coś więcej niż ochrona naszej planety i oszczędność, to festiwal kreatywności, zabawy i upiększania świata.

Jesteście ciekawi co można zrobić z liści palm? Chcecie zobaczyć oryginalne kapelusze, torby, zabawki uplecione z rafii? Z bambusów, tykwy, kokosa powstają cudowne instrumenty, na których będziecie mogli pograć. Dowiecie się jak podróżują Malgasze, co to takiego ”pousse-pousse” czy ”tuc tuc” oraz czy Król Julian naprawdę mieszka na „Czerwonej Wyspie”. Dzieci mogą w ciekawy sposób poznać nieznane
im oblicze recyklingu, co uatrakcyjni wielokrotnie powtarzane slogany i pomoże w nauce o ochronie środowiska.