SZCZĘŚCIARZ – Kameleon jemeński
Szczęściarz to przepiękny samiec kameleona jemeńskiego.. Jest piękna kiedy się złości, ale nie tylko wtedy zmienia kolor… Ma duży apetyt i często można zobaczyć jej dłuuugi, lepki język. Jego niesamowite oczy wprawiają w zakłopotanie nie jedno dziecko ;) W naturze kameleony jemeńskie występują na terenach górzystych i wyżynnych Jemenu oraz w południowo-zachodnia część Arabii Saudyjskiej. Zapewniając im odpowiednie warunki mogą dożyć do około 5-7 lat.
Ramzes – Pyton królewski (Python regius)
Ramzes jest przedstawicielem najmniejszych pytonów na świecie, choć jego budowa daje namacalne poczucie obcowania z miniaturowym gigantem. Nalezy do dusicieli, nie jest jadowity.Gdy czuje się zagrożony zwija się w kłębek chowając głowę w splotach własnego ciała. Dzięki takiemu zachowaniu znany jest jako "pyton kulka". Jest przepięknie ubarwiony i bardzo miły w dotyku. Można go spotkać w Afryce, żyje do około 20 lat, czasami dłużej. Ramzes ma około 120 cm długości.
Alfred – Pigmejski jeż afrykański
Alfred to słodki, ale czasami kłujący zwierzak w naszej rodzinie. Urodził się w czerwcu 2012 roku w hodowli pod Poznaniem. Jest ciekawski i towarzyski, dzieci go uwielbiają. Najbardziej lubi jak zapada zmrok oraz jak przychodzi pora karmienia, ale jabłka czy inne owoce nie są jego przysmakiem… Jeżyki afrykańskie żyją na terenach stepowych i sawannach w Centralnej Afryce. W domowych hodowlach żyją do około 5-6 lat. Nie uczulają i są ciekawymi zwierzakami podczas nocnych obserwacji. Alfred w kwietniu 2013 roku został tatusiem ;)
Samanta i Todo – Agamy brodate (Pogona vitticeps)
Samanta i Todo to parka agam brodatych, które uwielbiają gorące klimaty i swoje towarzystwo. W naturze występują na suchych i ciepłych sawannach oraz stepach Australii. Są bardzo ciekawskie i aktywne przez cały dzień. Uwielbiają się bawić i mają duży apetyt, w szczególności Samanta, która najczęściej wyjada Todo jego ulubione owady. Zachowują się w bardzo nietypowy i interesujący sposób, Todo macha energicznie głową, ciemnieje mu „broda” (pokazuje kto tu rządzi), a Samanta macha łapką pokazując tym samym, że się mu podporządkowuje. Urodziły się w 2011 r, żyją około 11 lat.
Simba– Kameleon lamparci (Furcifer pardalis)
Simba jest ciekawskim, odważnym i przepieknie ubarwiony kameleonem lamparcim. W naturze występuje tylko na wyspie Madagaskar i okolicy, a w Polsce jest rzadkim i cennym okazem. Jest przepięknie ubarwiony, większość dnia wygrzewa się na gałęzi, ale lubi także zwiedzać nowe miejsca. Lubi jeść larwy, świerszcze i czasami listki.
Franek – Pseudokoralówka (Lampropeltis triangulum)
Franek jest niejadowity wężem królewskim, ale bardzo przypomina jadowitego węża koralowego. Obydwa węża zamieszkują te same tereny Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Aby rozróżnić, który wąż jest jadowity, a który niegroźny trzeba porównać układ kolorowych pierścieni zdobiących ciało węża. Jadowite koralówki mają jasne pierścienie sąsiadujące z czerwonymi, pseudokoralówki mają natomiast czerwone pierścienie sąsiadujące z czarnymi.
Matylda Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii)
Matylda to dla niektórych groźnie wyglądająca jaszczurka. Kiedy czuje się zagrożona albo podekscytowana rozpościera swój kołnierz (fałd skórny) i wygląda na jeszcze większą i straszniejszą. Potrafi szybko biegać na tylnych kończynach, które są dwa razy dłuższe od przednich. Agamy te osiągają długość ciała do 90 cm z czego około 60 cm stanowi ogon. Występują w północno-wschodniej Australia oraz Nowej Gwinei. Zjadają różnorodne owady oraz pająki. Żyją około 12 lat.
Chromka – ptasznik (Chromatopelma cyaneopubescens)
Jeden z ładniejszych, spokojniejszych i słabo jadowitych ptaszników. Dorosłe osobniki mają niebieskie nogi oraz zielono-niebieski karapaks, odwłok natomiast pokrywają pomarańczowe włoski. Kądziołki są koloru czarnego. Dorosłe samice żyją w optymalnych warunkach około 15 lat. Samce maksymalnie 1,5-2 lat po ostatniej wylince. Jad Chromki porównywalny jest z jadem pszczoły. Lubi jeść świerszcze, szarańcza i karaczany. W naturze występuje w Wenezueli.
Piksi i Diksi gekony lamparcie (Eublepharis macularius)
Parka gekonów lamparcich, które urodziły się w 2010r. Sa to nocne jaszczurki, które większość dnia przesypiają w kryjówce i jako jedne z nielicznych gekonów posiadają ruchome powieki (śpią z zamkniętymi oczami). Zamieszkują pustynne i półpustynne górskie tereny Azji Mniejszej i Środkowej (Turcja, Iran, Irak, Afganistan, Pakistan, Turkmenistan i północnozachodnie prowincje Indii). Żyja około 15 lat. Polują na owady (najczęściej larwy mącznika, świerszcze). Receptory węchowe umieszczone mają na języku, dlatego rozpoznają zapach liżąc. W przypadku zagrożenia potrafią odrzucić ogon.
Stefan i jego rodzina, przyjaciele – Patyczaki rogate
Ciekawe owady do obserwacji, aktywne wieczorem i w nocy. Podczas dnia nieruchomo siedzą na gałęzi, czym bardzo przypominają patyki, gałązki. Samice dorastają do 10 cm, a samce sa trochę mniejsze. Najbardziej lubią jeść liście jeżyny, maliny. W naturalnych warunkach zamieszkuje tereny Wietnamu.
Żyleta - ptasznik czerwonokolanowy (Brachypelma smithi)
Przepięknie ubarwiony ptasznik, ale jak wszystkie, jest jadowity (aczkolwiek jego jad nie zagraża życiu człowieka). Ma łagodne usposobienie, reakcją ochronną jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka. Lubi jeśc świerszcze, larwy mącznika, karaczany, szarańcza,... To pająk długowieczny, samica może dożyć do 20 lat, samce żyja krócej, do 2 lat po ostatniej wylince
Wszystkie prezentowane na stronie zdjęcia są naszą własnością. Przetwarzanie ich i użyczanie osobom trzecim bez naszej zgody jest zabronione!